Андрій Волков, Investohills: «Ми – кризові менеджери і кризові інвестори»

Фінансова група Investohills найбільший оператор ринку проблемних боргів в Україні. Компанія понад 10 років працює з найскладнішими борговими активами

Андрій Волков, засновник і керуючий партнер Investohills

IMG 8058 scaled

Україна займає лідерську позицію в Європі за часткою проблемних кредитів в економіці. Неповернення позик тягне за собою підвищення процентних ставок або обмеження доступу до кредитних ресурсів навіть для тих, хто платить за рахунками своєчасно. Високий рівень прострочення по кредитах і недовіра банкірів б’є по кишені українського позичальника, а зростання показників проблемних позик знижує стійкість фінансової системи країни.

Фінансова група Investohills найбільший оператор ринку проблемних боргів в Україні. Компанія понад 10 років працює з найскладнішими борговими активами. Її завдання домогтися погашення заборгованості і залучити в бізнес позичальника. В результаті такої роботи кредитори можуть хоча б частково повернути вкладені кошти, а вкладники збанкрутілих банків свої заощадження. Крім того, український фінансовий сектор отримує реальні механізми боротьби з неблагонадійними позичальниками. Засновник і керуючий партнер Investohills Андрій Волков розповів, як його компанія знайшла своє місце на ринку, і поділився планами на майбутнє. 

Розкажіть про свій професійний бекграунд. Як ви створювали компанію?

Вищу освіту я здобув в Одеському державному економічному університеті. Ще будучи студентом, в кінці 1990-х, почав працювати консультантом у компанії PricewaterhouseCoopers (PwC). Потім у моїй кар’єрі були голландський банк ING і «Альфа-Банк». За 10 років роботи в «Альфа-Банку» я пройшов шлях від начальника відділу до голови правління, а також очолив наглядову раду СК «Альфа Страхування».

У 2009 році, в розпал світової економічної кризи, я покинув «Альфа-Банк» і створив власний бізнес. Завдяки досвіду роботи в банківській системі мені було відомо, що будь-яка економічна криза рясніє не тільки боргами і проблемами, але і можливостями. Так з’явилася компанія Investohills, яка згодом трансформувалася у фінансову групу. Наша основна спеціалізація робота з проблемними активами, це в основному корпоративні борги і фінансова реструктуризація.

Як виглядає бізнес-модель Investohills і яким чином ви заробляєте на боргах?

У розпал економічної кризи підприємства, перевантажені кредитами, починають «тонути» під гнітом щомісячних виплат, а в разі прострочення кредитні платежі обростають штрафами. Якщо між кредитором і позичальником є конструктивний діалог, вони знаходять спосіб мирного врегулювання подібних ситуацій. Але в більшості випадків боржник, користуючись слабкостями нашої судової системи, просто не платить кредитору. Він намагається вивести застави і здійснює ряд шахрайських дій, змушуючи початкового кредитора продати право на стягнення заборгованості спеціалізованим компаніям. Саме такими випадками, найскладнішими варіантами проблемних кредитів, ми і займаємося.

Тобто компанія заробляє на примусовому стягненні, а економічна криза ваш найкращий помічник?

В цілому так, але наша роль не обмежується стягненням боргу. Найчастіше ми діємо як інвесткомпанія, яка реанімує бізнес, зберігає робочі місця, виводить підприємство на рентабельність і потім продає його новому власнику. Це прибутковіше, ніж просто розпродати звалище металобрухту. Такий підхід більш вигідний нам, залученим в ці процеси кредиторам, і державі. А з приводу економічних криз можу сказати тільки одне: вони трапляються частіше, ніж ми встигаємо розгрібати їх наслідки у фінансовому секторі.

Investohills займає лідерську позицію на ринку проблемних боргів. Про які обсяги йдеться? За якими параметрами ви перевершуєте конкурентів?

Сьогодні номінальний обсяг боргів на балансі нашої компанії перевищує 100 млрд грн. Для порівняння, це приблизна сума проблемних активів одного з українських банків, що входить до «п’ятірки» найбільших. Якщо говорити про інвестиції, то вони складають кілька мільярдів, і в наших планах приростати на 1-2 млрд грн інвестицій на рік в найближчі кілька років. За підсумками 2019-2020 років Investohills займає на ринку проблемних активів близько 50%, інші 50% ділять між собою ще 4-5 компаній. В цілому вони навряд чи перевершують нас навіть за штатом співробітників. Тільки корпоративними боргами в Investohills займається близько 100 осіб, ще 300 працюють у сфері проблемних роздрібних позик.

У чому секрет такого стрімкого зростання компанії? Чи лідерство на ринку належить вам тільки тому, що ви займаєтеся проблемними кредитами довше за інших?

Насправді можливість стрімкого зростання і розвитку в нашому секторі з’явилася порівняно недавно. Вона зумовлена суттєвими змінами в алгоритмі набуття прав на стягнення заборгованості та можливості фінансової реструктуризації на державному рівні. Наші 10 років на ринку – це великий досвід. Сьогодні ми не націлюємося на конкретні активи і не полюємо за конкретним підприємством або об’єктом нерухомості, як це роблять інвестори-початківці. Наш досвід дозволяє оцінити будь-який портфель боргів з точки зору ціни / прибутку / ризику. Ми налаштовані на диверсифікацію, і зараз в нашому портфелі є компанії з усіх секторів економіки і всіх регіонів України. Це робить наш бізнес більш стійким у порівнянні з невеликими компаніями, успіх яких залежить від стягнення одного-двох великих кейсів.

Крім того, багаторічна практика виробила у нас здатність наздоганяти так звані вкрадені активи. Тепер ми сміливо купуємо кейси, в яких ні банки, ні конкуренти не бачать для себе вигоди. Бувають випадки, коли ми купуємо проблемні кредити на сотні тисяч доларів (непогашені позики, незаконні схеми заліків), в яких зацікавлені особи встигають вивести застави, кілька разів перепродати або ліквідувати компанію. Робота з такими активами пов’язана з додатковими витратами на юридичні процеси, на дослідження та аналітику, а також затягується на тривалий термін. Але ми знаємо, як повернути активи на баланси компаній, як відшкодувати свої витрати і отримати прибуток. Ніякого секрету немає. Просто ми краще за інших орієнтуємося на ринку, маємо багату практику і добре розуміємо свою справу.

Які зміни, крім закону «про фінансову реструктуризацію», вплинули на успішність компанії?

З 2018 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб почав активно продавати проблемні активи банків-банкрутів. До цього придбати можна було окремі кредити, і процеси купівлі-продажу були вельми хаотичні. Але переведення угод з токсичними кредитами в систему ProZorro автоматично мінімізувало кількість посередників, перекупників і звело до нуля корупційну складову. Нові комфортні умови дозволили нам спочатку залучити українських інвесторів, збільшити обсяги і заробити репутацію, а потім створити платформу для міжнародних інвестицій, в рамках якої ми організували інвестиційний фонд Investohills Helianthus. Його учасниками стали американський і два європейських спеціалізованих інвестфонди.

У ЗМІ часто говорять про зв’язки Investohills з олігархами і приписують вам російський слід. Звідки такі чутки?

За весь час існування Investohills нас пов’язують з різними олігархами, але в реальності основу наших інвестицій забезпечує Investohills Helianthus. По суті, цей фонд являє собою тріо потужних західних інвесторів з плановим обсягом інвестицій в український ринок NPLs $100 млн. Думаю, на цьому питання про зв’язки з олігархами можна закрити раз і назавжди.

Щодо чуток про російський слід скажу наступне: ніхто не любить повертати борги. Як показує практика, найбільш неблагонадійними позичальниками виявляються вельми заможні люди. Маючи великі зв’язки і фінансові можливості, такі суб’єкти десятиліттями ухиляються від своїх кредитних зобов’язань, використовуючи різні методи, в тому числі і протизаконні. У підсумку ми зустрічаємося з ними в суді. Але, на жаль, іноді і не тільки в суді: як тільки у опонентів закінчуються правові аргументи, вони намагаються отруїти життя найрізноманітнішими способами, в тому числі брудним піаром. Бездоказово звинувачують мене в шпигунстві, співпраці з російськими спецслужбами і ставлять під сумнів мій патріотизм, посилаючись на те, що я 12 років тому працював в «Альфа-Банку». Ось нещодавно деякі українські ЗМІ активно передруковували витяги з фейкового інтерв’ю, яке якийсь російський сайт нібито у мене взяв. Чого вони домоглися – незрозуміло. Але якщо вже зайшла про це мова, то скористаюся наданою можливістю ще раз озвучити свою позицію: Україна – незалежна держава, а Крим – це частина України, яку окупувала Російська Федерація, Росія – країна-агресор. Я дотримуюся такої позиції з 2014 року, і вона не змінилася.

Як на вашу галузь впливає пандемія та пов’язані з нею обмеження?

Карантинні заходи суттєво сповільнили юридичні процеси. Дистанційний режим негативно відбивається на роботі всієї правової системи держави. Ми регулярно стикаємося з перенесенням судових засідань і відстаємо від графіка запланованих виходів навіть з найпростіших активів. Багато процесів по стягненню, в тому числі і зарубіжних, на реалізацію яких раніше йшов місяць-два, будуть завершені тільки через рік. Але ми продовжуємо працювати і сподіваємося, що ситуація на ринку незабаром стабілізується.

Як буде змінюватися ринок проблемних боргів?

Зміни будуть кардинальними. До сьогоднішнього дня основним драйвером сфери проблемних боргів був Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, але більшу частину своїх активів він вже продав.

Ймовірно, результати боротьби з непогашеною заборгованістю і позитивна динаміка оздоровлення економіки призведуть до продажу проблемки державних банків. Мінфін і уряд вже дали розпорядження наглядовим радам держбанків всерйоз зайнятися цим питанням. Також на них тиснуть НБУ і міжнародні донори. Тому сподіваюся, що перші угоди з активами держбанків відбудуться вже цього року.

Можливо, з’являться ще кілька ніш, пов’язаних з приватизацією держпідприємств і проблемними активами в сільськогосподарській сфері, де за останній рік спостерігався ряд серйозних банкрутств серед трейдерів, пов’язаних в тому числі з шахрайством.

Цілком логічним я бачу появу ринку боргів підприємств з числа постачальників комунальних послуг. Проблема величезної заборгованості в сфері ЖКГ не вирішувалася десятки років, але більш жорстке регулювання даної галузі на державному рівні дозволить нашій компанії працювати з такими боргами.

Взагалі я хочу, щоб кожен кредитор, обдурений вкладник і розчарований інвестор знав: в нашій країні можна вкладати гроші в банки, кредитувати і заводити інвестиції з-за кордону. Навіть якщо щось піде не так, з часом всі борги будуть оплачені.

Джерело: delo.ua