Андрій Волков: Частка непрацюючих кредитів у банківському секторі буде зменшуватися

За даними Національного банку України, частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі станом на 1 вересня 2021 року знизилася до 35% (36,3% на 1 серпня). З початку року зниження частки NPL склало 6 п.п. і сталося в банках усіх груп. У той же час ще два роки тому показник NPL перевищував 50%.

Таку позитивну динаміку на ринку NPL, на думку засновника і партнера групи компаній Investohills Андрія Волкова, можна пояснити правильною регуляторною політикою Національного банку та менш ризиковими новими кредитами, які банки видають зараз.

«Те, що частка проблемних кредитів в банківській системі знижується – це природний процес, і пов’язаний він з кількома причинами. По-перше, НБУ ввів досить жорсткі правила по оцінці та резервування кредитного портфеля. Після чого з боку банків почалася плідна робота, спрямована на реструктуризацію NPL, їх стягнення або продаж спеціалізованим компаніям. По-друге, в Україні знову поступово відновлюється кредитування, як роздрібне, так і корпоративне. Але, з подачі ризик-менеджменту банків та вимог Національного банку, зараз воно менш ризикове і продукує набагато менше непрацюючих кредитів. Відповідно, портфель банків знову почав зростати, а значить, частка старих проблемних боргів почала скорочуватися», – озвучив причини зменшення частки NPL А. Волков.

За його прогнозами, ця тенденція продовжиться, і частка непрацюючих кредитів буде зменшуватися й надалі.

У той же час, він звернув увагу на те, де ці проблемні борги сконцентровані.

«Комерційні банки, в більшості своїй, питання з непрацюючими кредитами вирішили або успішно вирішують: вони реструктурували більш-менш живі борги або борги, пов’язані з акціонерами та менеджментом банків, стягнули застави у непрацюючих кредитів, продали або продають кредити, зі стягненням яких не можуть впоратися самостійно. Тому основний обсяг проблемної заборгованості зосередився в державних банках. І це наступна точка розвитку для ринку NPL України, в якій повинні відбутися зміни – змінитися система роботи з проблемними боргами держбанків або, що більш реально, початися продаж проблемних боргових зобов’язань, оскільки без цього ні розвиток, ні продаж держбанків неможлива», – вважає фінансист.

Крім того, за його словами, вирішення питань з проблемними боргами в державних банках стоїть на порядку денному також у міжнародних кредиторів та донорів України. І тому уряд, як акціонер, НБУ, як регулятор, а також наглядові ради держбанків змушені приділити їм достатньо уваги.

Для довідки:

Investohills – провідна інвестиційна компанія, що спеціалізується на операціях з управління проблемними активами, лідер ринку NPLs України.

Заснована в 2009 році, за 11 років компанія перетворилася на найбільшу фінансову компанію України за розміром покупки проблемних боргів банків. Головна спеціалізація компанії – придбання корпоративних кредитних портфелів.

Портфель активів Investohills перевищує 100 млрд грн. Кількість коштів, повернутих державі за період 2019-2020 рр. – 2 млрд грн. Компанія виграла більше 5000 судових процесів. Також вона залучила 1 млрд грн іноземних інвестицій.