Андрій Волков: про стягнення боргів з ДП «Укрзалізниця»

ФК «Інвестохіллс Веста» не претендує на стягнення з АТ« Укрзалізниця» боргу в сумі 399 млн грн, оскільки не є кредитором підприємства з червня 2021 року.

З огляду на це, ми були дуже здивовані заявою члена Наглядової ради УЗ Сергія Лещенка в Facebook про майбутній процес стягнення на користь нашої компанії $ 13,5 млн за боргами ДП «Донецька залізниця», а також обурені його звинуваченнями в тому, що наша компанія діє в інтересах бізнесмена Павла Фукса.

Ще влітку 2021 року маючи постанову Господарського суду Донецької області від 15 липня 2020 року про заміну боржника (ДП «Донецька залізниця») на правонаступника (АТ «Укрзалізниця»), підтверджену Верховним Судом України, наша компанія, в зв’язку з потенційною політизацією процесу стягнення, прийняла рішення переуступити своє право вимоги новому кредитору.

9 червня 2021 року на своєму офіційному сайті ми анонсували переуступку прав вимоги заборгованості за зобов’язаннями ДП «Донецька залізниця» перед ПАТ «Банк Форум» компанії «Тілмарк». Про переуступку прав вимоги також свідчить ухвала Господарського суду Донецької області від 8 червня 2021 року у справі №908/5205/14, на засіданні якого, до слова, був присутній адвокат О. Філоненко, який представляє інтереси компанії-боржника АТ «Укрзалізниця».

Пан Лещенко намагається відносинам між господарюючими суб’єктами надати політичного забарвлення. При цьому, роблячи різноманітні заяви, він навіть не вважає за потрібне розібратися, хто ж є реальним кредитором, хоча всі необхідні відомості він міг би отримати в юристів УЗ.

Ми всі прекрасно розуміємо, що ця PR активність викликана єдиною причиною – нездатністю менеджменту компанії і Наглядової ради здійснювати ефективне управління фінансами та кредиторською заборгованістю держпідприємства.

Я вважаю, що і Уряду, і Офісу Президента, і ЗМІ впору задатися питанням, чому «Укрзалізниця», у якої є кошти, щоб розрахуватися за боргами, проводить вибіркове їх погашення (наприклад, десятки мільйонів доларів були погашені Ощадбанку Росії з відома і санкції Наглядової ради) і при цьому не вступає в жодні переговори, і навіть не відповідає на неодноразові письмові звернення кредиторів, яким, з певної причини, борги віддавати не бажає.

ФК «Інвестохіллс» неодноразово закликала керівництво «Укрзалізниці» до мирного врегулювання проблемної заборгованості, писала листи і пропонувала реструктуризувати борг. Однак, ні конструктивного діалогу, ні навіть зворотнього зв’язку від представників підприємства ми не дочекалися. Тому нами було прийнято рішення про переуступку прав вимоги до АТ «Укрзалізниця» іншій юрособі.

До слова, в правильності свого розуміння ситуації і послідовності УЗ у вибірковому погашення боргів ми переконалися ще раз після того, як днями Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу «Укрзалізниці», визнавши недійсним укладений між «Промінвестбанком» і американським інвестиційним фондом VR Global Partners договір купівлі-продажу права вимоги кредитної заборгованості АТ УЗ. Причина анулювання договору формальна і не має ніякого відношення ні до суті, ні до суми боргу – в «Укрзалізниці» наполягали, що VR Capital не мав права на придбання її боргів, оскільки це була так звана «операція факторингу», на яку в Україні потрібно мати ліцензію. А іноземний інвестиційний фонд не має статусу фінустанови в Україні.

Було б набагато правильніше, щоб окремі члени Наглядової ради перестали піаритися на проблемах ввіреного їм підприємства, а зайнялися своїми прямими обов’язками. А УЗ не вела численні битви в спробі відтягнути неминуче – виконання визнаних Верховним Судом вимог щодо погашення боргів компанії. Замість цього членам Наглядової ради та менеджменту «Укрзалізниці» потрібно виробити єдині для всіх своїх кредиторів правила з реструктуризації боргів, вступити в діалог з усіма, не сортуючи кредиторів за незрозумілими принципами, і, нарешті, привести фінанси компанії в порядок. Це дозволить УЗ вийти зі стану перманентного дефолту, який не дозволяє компанії розвиватися і залучати необхідні інвестиції, та в цілому позитивно позначиться на інвестиційному кліматі в Україні.

Андрій Волков, засновник ФК «Інвестохіллс Веста».

Нагадаємо, 9 вересня з рахунків «Укрзалізниці» було списано 78 млн грн в рамках процесу стягнення заборгованості «Донецької залізниці» на користь підприємства «Донбасенерго». Що викликало негайну публічну заяву з боку С. Лещенка.

«Не дивлячись на весь абсурд, виконавча служба Мін’юсту відкрила виконавче провадження і гроші списали з рахунку УЗ. На підході – списання ще 13,5 мільйона доларів, тобто більше 360 мільйонів гривень за вимогами компанії «Інвестохіллс». Тобто всі антикризові заходи УЗ з наповнення компанії грошима закінчуються тим, що за боргами «Донецької залізниці» ці гроші списуються всупереч мораторію», – написав член Наглядової ради УЗ в Facebook.