Андрій Волков: у 2021 році драйвером ринку проблемних активів стане “розчищення” кредитів держбанків, у портфелях яких сконцентровано 11 млрд. дол. NPL

28 квітня в інформаційному агентстві Укрінформ пройшов пресбрифінг засновника і керуючого партнера групи компаній Investohills Partners Андрія Волкова на тему «Зміни і прогнози на ринку проблемних боргів в Україні».

Present image2 e1619765079318Український ринок проблемних активів є одним з найбільших в Європі. Згідно з даними Національного банку України та ФГВФО, загальний обсяг непрацюючих (проблемних) кредитів (NPL) в Україні становить приблизно 19,6 млрд. дол.

 

«При цьому ще два-три роки тому левова частка проблемних боргів була сконцентрована у Фонді гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Але фонд за цей час провів велику роботу з розчищення NPL банків-банкрутів і до початку 2021 року в ФГВФО залишилося лише 19% всього обсягу боргів на ринку або близько 3,7 млрд. дол.», – розповідає Андрій Волков.

Втім, в 2021 році відбудеться зміна тренда і драйвером ринку проблемних активів стане “розчищення” кредитів держбанків, в портфелях яких на сьогоднішній день знаходиться близько 11 млрд. дол. NPL. Це ПриватБанк, в якому «поганих» кредитів більше 58%, а також Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк.

«План роботи з проблемною заборгованістю, який схвалила Рада з фінансової стабільності НБУ, передбачає скорочення обсягу NPL в держбанках на 305 млрд. грн протягом трьох років. Крім того, на 2021 рік заплановано запуск приватизації державних банків. Але їх успішний продаж можливий тільки після оздоровлення кредитних портфелів», – пояснює Андрій Волков.

Друга важлива тенденція на ринку NPL-формування інфраструктури по роботі з корпоративними проблемними боргами і розподіл існуючої заборгованості між декількома великими гравцями, лідером серед яких є Investohills Partners.

“Сьогодні номінальний обсяг боргів на балансі нашої компанії перевищує 100 млрд. грн., і ми вже не перший рік лідируємо на ринку проблемної заборгованості в Україні. Тільки корпоративними боргами в нашій компанії займається близько 100 осіб, і ще 300 працюють у сфері проблемних роздрібних позик», – говорить Андрій Волков.

На думку Волкова, Investohills змогла стати № 1 на ринку проблемної заборгованості України з кількох причин. По-перше, компанія має власну методику аналізу проблемних боргів, яка дозволяє оцінити будь-який портфель заборгованості з точки зору «ціна / прибуток / ризик». По-друге, Investohills завжди намагається знайти інвесторів на будь-який проблемний актив. Тобто, компанія ставить перед собою завдання допомогти боржнику і залучити в його бізнес кошти, а прихід інвестора дозволяє на місці збанкрутілого підприємства створити нову процвітаючу компанію.

«Крім того, багаторічна практика виробила у нас здатність наздоганяти, так звані, вкрадені активи. Тепер ми сміливо купуємо кейси, в яких ні банки, ні конкуренти не бачать для себе вигоди. Бувають випадки, коли ми купуємо проблемні кредити на сотні тисяч доларів. З одного боку, робота з такими активами пов’язана з додатковими витратами на юридичні процеси, на дослідження та аналітику, а також затягується на тривалий термін. З іншого, ми знаємо, як повернути активи на баланси компаній, як відшкодувати свої витрати і отримати прибуток», – розповідає Андрій Волков.

Також Investohills – єдина в Україні компанія, яка створила інвестиційний фонд, який буде вкладати кошти в проблемні активи.

«Наш фонд Investohills Helianthus вже залучив кількох стратегічних інституційних інвесторів, які готові вкласти в придбання проблемних активів близько 100 млн дол. А ще в серпні 2020 року ми закрили для фонду першу угоду на ринку проблемних активів, викупивши у ФГВФО портфелі трьох банків на загальну суму 1,31 млрд грн», – уточнює Андрій Волков.