Близько 80% проблемних позичальників в Україні навмисно не погашають кредити

Багато позичальників в Україні не повертають кредити з причин, які ніяк не пов’язані з їх фінансовим станом. Приблизно в 80% випадків непогашення позик пов’язані з умисними діями боржника, який навмисно не повертає кредит. Про це повідомив керуючий партнер групи компаній Investohills Андрій Волков.

«Як правило, великі позичальники, які не платять за кредитами, це дуже багаті люди. Вони згорнули основну діяльність, але мають паралельний бізнес і наймають кращих адвокатів, щоб ті допомагали їм не повертати борги. Таких серед проблемних боржників – близько 80%», – пояснює Андрій Волков.

Саме тому в Україні сформувався один з найбільших ринків проблемних боргів у Європі, на якому існують різноманітні схеми, що дозволяють недобросовісним позичальникам не погашати кредити.

«Боржники «перекидають» активи, ліквідують компанії, на які оформлені кредити, влаштовують фіктивні банкрутства. При цьому бізнес може продовжувати працювати, просто він вже переоформлений на інші юридичні особи. Все це відбувається тому, що в існуючому правовому полі України вигідно вийти на прострочення і не заплатити по кредиту взагалі нічого, затягуючи процеси в судах. При цьому кредитори не мають інструментів для автоматичного стягнення заставного майна, що значно полегшило б роботу з такими позичальниками», – коментує Андрій Волков.

Особливо складно домогтися погашення кредитів від великих компаній-боржників, які підключають всі свої юридичні можливості для того, щоб оскаржити вимоги кредитора.

У підсумку, якщо позичальник і повертає борг, то лише невелику його частину.
«Шанси на врегулювання ситуації з позичальниками, які зробили все, щоб повернення боргу було юридично неможливим, становлять 10-20%. З умовного незабезпеченого заставою мільйона, виданого певному підприємству, яке вже не працює, повернути що-небудь майже неможливо. Позичальник заплатить 1% максимум, і то, якщо захоче. В середньому ж обсяг погашення – це 50% вартості заставного майна. На 100% погашаються поодинокі борги, і тільки за наявності ліквідного забезпечення. У той же час, наша компанія має власні механізми роботи з проблемними позичальниками, в результаті чого ми врешті-решт домагаємося повернення всіх без винятку боргів», – говорить Андрій Волков.