Госпсуд Київської області задовольнив позов “Інвестохіллс Веста” до банку “Глобус”

4 жовтня Госпсуд Київської області задовольнив позов ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” до банку “Глобус” (у справі №911/1232/21) та

– застосував наслідки нікчемності правочину шляхом скасування рішення нотаріуса про держреєстрацію права власності банку “Глобус” на дві земельні ділянки площею 10,6 га і 5,7 га в Броварському районі Київської області;

– визнав за фінкомпанією “Інвестохіллс Веста” право власності на вказані дві земельні ділянки.

Згідно з судовими матеріалами, банк “Глобус” мотивував свої претензії на спірне майно тим, що в травні 2015 року придбав земельні ділянки в “Українського професійного банку” (УПБ).

Відповідні угоди були укладені між УПБ і “Глобусом” незадовго до віднесення УПБ до категорії неплатоспроможних.

ФГВФО визнав ці правочини нікчемними, оскільки вони порушували обмеження, встановлені постановою Нацбанку про віднесення УПБ до проблемних (так, розрахунки, задекларовані учасниками угод, не були проведені через рахунок УПБ, відкритий в НБУ, як мало б бути).

При цьому Госпсуд Київської області зауважив, що оскільки в договорах купівлі-продажу майна для розрахунків були вказані рахунки, відкриті в УПБ, це дозволило “виконати штучні транзакції” (цитата), а після задекларованого продажу нерухомості обсяг коштів на рахунку УПБ не збільшився. За оцінками суду, фактично заявлені операції купівлі-продажу земельних ділянок мали на меті забезпечення майном УПБ заборгованості цього банку перед “Глобусом” (на 22,2 млн грн) та порушували інтереси інших кредиторів УПБ, бо призвели до зниження активів УПБ перед виведенням його з ринку.

Цитата з судового рішення від 04.10.2021: “Неплатоспроможний банк, який відчужує майно на підставі безвідплатного договору на користь окремого кредитора безпосередньо перед прийняттям рішення НБУ про його неплатоспроможність, діє очевидно недобросовісно”.

Також Госпсуд Київської області наголосив, що банк “Глобус” в установленому порядку вказані рішення ФГВФО про нікчемність правочинів не оскаржив і відповідно не домігся їх скасування.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що банк “Глобус” не довів дійсність договорів купівлі-продажу земельних ділянок.

Оскільки ж “Інвестохіллс Веста” придбала у ФГВФО майнові права на відповідні активи, то фінкомпанія і була визнана в судовому порядку власницею спірних земельних ділянок.