Короткий аналіз ринку проблемних боргів за 1 півріччя 2021: 405 млрд грн прострочених кредитів в системі і 73% NPL, накопичених у держбанках

За останні п’ять років банківський сектор став більш стійким. Згідно з даними, які оприлюднив Національний банк, в Україні ліквідовано або перебуває в процесі ліквідації 75 банків. Це більше 50% кількості фінустанов, які були зареєстровані на 1 січня 2014 року.

У той же час, в системі зберігається висока частка непрацюючих кредитів (NPL). Загальний обсяг простроченої заборгованості фізосіб, у тому числі ФОП, а також юридичних осіб, становить 404,7 млрд грн. Тобто частка непрацюючих кредитів –39-40% від суми всіх кредитів.

«Істотна частка NPL – наслідок кредитної експансії минулих років, коли стандарти оцінки платоспроможності позичальників були низькими, а права кредиторів недостатньо захищеними, шахрайства в банках, у тому числі з боку менеджменту, кредитування пов’язаних з власниками компаній банків, а також економічного спаду, викликаного кризами 2008 року і 2014 року, військовим конфліктом на Донбасі і т.д.», – пояснює причини накопичення NPL Андрій Волков, керуючий партнер компанії Investohills Partners. Це найбільший оператор на ринку проблемних активів з портфелем боргів понад 100 млрд грн, бенефіціарами якого є Волков і його партнер Михайло Бакуненко.

Поточні темпи зниження частки NPL досить повільні через нову хвилю кризових явищ в економіці України, однією з причин яких стала пандемія COVID-19.

У 2021 році на кредитному ринку спостерігаються такі тенденції:

1) відсутність зростання кредитування корпоративного сектору. Більш того, відбувається навіть зниження обсягів видаваних кредитів юридичним особам. На 1 липня 2021 року кредитний портфель бізнесу склав 809,3 млрд грн. Це дивно, оскільки це менше, ніж було на кінець 2016 року. Іншими словами, статистичні дані за розміром кредитування корпоративного сектору суперечать програмі уряду з розвитку промислового потенціалу країни, що без кредитних «вливань» просто неможливо. Одна з причин ситуації, що склалася, – можливість вкладати кошти в практично безризиковий інструмент, який має порівнянну прибутковість і менший рівень ризику. Це – ОВДП.

2) обсяг проблемних кредитів юросіб знизився на 25% за останні 5 років, до 355 млрд грн. В результаті частка проблемних кредитів корпоративних клієнтів залишається досить високою, більше 44%.

3) за кредитами фізосіб і ФОП дещо інша картина. По-перше, ми бачимо 40%-й приріст обсягів кредитування населення. На 1 липня 2021 року сума виданих кредитів перевищила 229 млрд грн. По-друге, ми спостерігаємо дворазове зниження розміру NPL фізосіб: їх частка в цьому сегменті скоротилася до 23%. Причинами такого зниження є програми реструктуризації позичальників і активний продаж проблемних портфелів колекторам. При цьому практично весь NPL фізосіб сформований за рахунок заборгованості в іноземній валюті (96% кредитів в іноземній валюті, виданих громадянам, є проблемними).

Що стосується банків, в яких сконцентрований основний пул проблемних активів, то 91% NPL (448 млрд грн) знаходяться в 7 банках.

Перша група це – 4 державні банки: ПриватБанк, Укрексімбанк, Ощадбанк і Укргазбанк. Тут зібрано 73% проблемних боргів, або 178 млрд грн, 57 млрд грн, 52 млрд грн і 9 млрд грн відповідно.

Друга група – великі комерційні банки, два з яких – Сбербанк і Промінвестбанк – поки що залишаються під «контролем РФ», а також Альфа-Банк.

У цих банках частка NPL досягає 19%, а в абсолютних цифрах – 35 млрд грн, 24 млрд грн і 16 млрд грн відповідно.

Варто згадати про те, що значна частина проблемних боргів трансформується в активи на балансі банків для продажу. Банки стягують заставні активи за іпотечним застереженням або в рамках виконавчої процедури. При цьому проблемна заборгованість зменшується на вартість стягнутого майна. Найчастіше для підтримки нормативів по капіталу таке майно потрапляє на баланси банків за завищеними цінами і залишається непроданим довгі роки. Це – прихована форма проблемної заборгованості, яка також характерна для українських приватних і державних банків.