Представники «Інвестохіллс» взяли участь у круглому столі щодо кризи на ринку проблемної заборгованості

22 грудня Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики спільно із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Асоціацією фінансових інституцій провели у форматі відеоконференції круглий стіл на тему: “Криза на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків. Шляхи вирішення”.

У засіданні взяли участь народні депутати, представники органів судової гілки влади, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів, Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ДП «Прозорро.Продажі», профільних асоціацій, професійних учасників ринку проблемних активів, громадських організацій.

Учасники обговорили деякі аспекти погашення проблемної заборгованості неплатоспроможних банків, визнання судами недійсними відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів неплатоспроможних банків.

Як зазначив модератор зустрічі, народний депутат Андрій Мотовиловець, вивчення статистики продажу проблемних активів показало наявність питань із виконанням норми закону, якою заборонено застосовувати судове забезпечення і зупиняти торги. Так, при продажі Фондом гарантування вкладів фізичних осіб проблемних активів суди виносять рішення, навіть за позовами людей, які не пов’язані з торгами, і ці рішення що блокують продаж.

Андрій Мотовиловець також повідомив, що у 2020 році судами відмінено 218 торгів, а у 2021 році – 44. За його словами, це стає сталою практикою.

«Якщо є проблеми на законодавчому рівні, то ми готові його змінювати, щоб допомогти державним інституціям працювати», – сказав він, заносивши, що ринок проблемних активів має бути стабільним і розвивався далі.

Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут підкреслила, що на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків спостерігається криза, причиною якої є незрозумілі правила гри. Це викликає більше ризиків, зменшує обсяги капіталу на ринку і ціни, пояснила Світлана Рекрут. За словами директора-розпорядника, інституцією, яка руйнує ці правила, стала судова гілка влади.

Представники Фонду також зауважили, що оскарження торгів, як правило, відбуваються щодо великих кейсів, балансова вартість яких більше десятка мільйонів гривень.

Народний депутат Олексій Мовчан повідомив, що на сьогодні на розгляді у судах перебувають 240 справ про оскарження результатів торгів на суму 3,5 млрд грн. «Практика маніпулювання торгами активами збанкрутілих банків за допомогою судових розглядів з’явилася останніми роками і вона збільшується. Це може становити загрозу всій системі гарантування вкладів», – наголосив він і закликав Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики проаналізувати судові рішення та напрацювати зміни до законодавства для ліквідації загроз.

Дарина Марчак, операційний директор ДП «Прозорро.Продажі» зазначила, що проблема із накладенням арештів на активи спостерігається не тільки при проведенні торгів Фонду гарантування вкладів. За їх словами, блокування торгів у такий спосіб стає системним.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев висловив думку, що проблема полягає не у законодавчому регулюванні, а у притягненні до кримінальної відповідальності суддів, які винесли неправомірні рішення. «Це має бути спільна робота Фонду гарантування вкладів або ДП «Прозорро.Продажі» із Генеральною прокуратурою», – наголосив він.

Данило Гетманцев зауважив, що готовий долучитися до того, щоб хоча б один злісний випадок довести до притягнення до відповідальності.

У ході круглого столу представники бізнесу звернули увагу на наявність проблеми не тільки із зупинкою або затягуванням торгів, а й відміною їх результатів у судовому порядку. Вони висловили пропозиції щодо законодавчих змін, які можуть вирішити проблему.

Так, Микола Мельник, директор ТОВ “Інвестохіллс Партнерс Україна», яка входить до групи компаній «Інвестохіллс», найбільшого гравця на ринку NPL, зауважив, що проблема з блокуванням торгів та скасуванням результатів торгів набуває все нового масштабу – на сьогодні вже є рішення суддів (по понад 20 справам), які проходять по трьох інстанціях судів, які відміняють торги. І саме не з підстав процесуальних порушень чи порушень процедури торгів, а тому що недобросовісні вкладники або пов’язані з ними особи находять надумані зачіпки, щоб скасувати ці торги. Ці рішення вже сформували судову практику й судді її застосовують.

Учасники ринку вважають, що згадані проблеми можна вирішити шляхом прийняття Верховною Радою законодавчих змін до процесуальних кодексів, до закону про судовий збір та ін.

Також вони пропонують законодавчо обмежити коло осіб, які можуть оскаржувати та блокувати через судові ухвали торги. Зокрема, не допускати до цього осіб, які не були учасниками торгів, чи осіб, які пов’язані з екс-власниками банків-банкрутів.

У свою чергу Влад Блідченко, генеральний директор Асоціації фінансових інституцій (АФІ) звернув увагу на той факт, що, приймаючи рішенні про відміну або скасування аукціонів або визнання їх недійсними, суди одночасно не приймають механізмів виконання таких рішень.

«Повинна бути реституція», – вважає він.

Адже виникає ситуація, коли з одного боку новий кредитор не може визнаватися новим кредитором, а попередній кредитор не може вважатися достатнім кредитором, оскільки відбулося зворотнє відступлення. І як результат – пули кредитів просто зависають.

На засіданні також виступили представники судової гілки влади, які наголосили, що будь-яка особа має конституційне право звертатися до суду і суд зобов’язаний прийняти рішення. На думку представника Верховного Суду, для узгодження позицій щодо розгляду справ, пов’язаних із продажем проблемних активів, має бути прийнята постанова Великої Палати Верховного Суду, яка дасть роз’яснення для всієї судової системи.

Підбиваючи підсумки круглого столу Андрій Мотовиловець наголосив, що не працюють конкретні статті Закону «Про систему гарантування вкладів» і Цивільного процесуального кодексу. Невиконання цих статей, за його словами, завдає мільярдних збитків.

Він закликав сторони вивчити надані в ході круглого столу матеріали і напрацювати свої пропозиції. За словами народного депутата, найближчим часом відбудеться наступна зустріч представників влади, на якій буде визначено, які законодавчі зміни необхідно внести для вирішення питань ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків.

Андрій Мотовиловець підкреслив, що Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики готовий бути автором законопроекту, якщо з’ясується, що є проблема в законодавстві.

Запис круглого столу можна поживитися тут.