«Росава» Костянтина Жеваго порушує процедуру банкрутства – аналіз ФК «Інвестохіллс Веста»

ПрАТ «Росава», яке пов’язують з бізнес-інтересами олігарха Костянтина Жеваго, порушує норми Кодексу України щодо процедур банкрутства. До такого висновку дійшли кредитори – ФК «Інвестохіллс Веста» – після аналізу діяльності ліквідованої компанії.
З’ясувалося, що підприємство всупереч вимогам законодавства активно веде господарську діяльність, продає майно в обхід процедури, передбаченої Кодексом, не звільняє співробітників, не закриває рахунки, не надає звіти кредиторам, не дає інформацію про використання коштів (пряме порушення ч.1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства), не допускає кредиторів для огляду заставного майна.

Враховуючи виявлені порушення, стає очевидним, що «Росава» не прагне відновлювати платоспроможність, діяльність і виробничий цикл свого підприємства. Натомість представники компанії звинувачують кредиторів у спробі рейдерського захоплення. Однак саме кредитори зацікавлені у збереженні майна «Росави» і її нормального виробничого циклу, що дозволить державі протягом декількох років повернути свої гроші.

Нагадаємо, що процедура банкрутства ПрАТ «Росава» була ініційована самим боржником, який подав заяву про визнання себе банкрутом і подав ліквідаційний баланс, в якому визнав вимоги кредиторів. Про це свідчить постанова господарського суду Київської області від 04 грудня 2018 року у справі № 911/2498/18.

21 січня 2020 року Господарський суд Київської області розглянув вимоги кредиторів ПрАТ «Росава». В результаті чого, в тому числі, були визнані вимоги Офісу великих платників ДФС. Також визнані вимоги ТОВ «Преміорі», безпосередньо пов’язаної з самим боржником (компанією керують співробітники юридичного відділу «Росава»). Крім того, під час ліквідації ПрАТ «Росава» ліквідатором Дьоміною було виведено з рахунків боржника понад 50 млн грн в якості повернення передоплати за договорами на ТОВ «Преміорі», що прямо порушує процедуру погашення вимог у процедурі ліквідації. Докази цьому – документи ПрАТ «Росава»(Акорд Банк), які були подані новим ліквідатором в матеріали справи.

07 квітня 2020 року Північним апеляційним господарським судом було задоволено клопотання ТОВ «Преміорі», призначено експертизу і справу про банкрутство ПрАТ «Росава» зупинено. Таке рішення викликає питання юристів: експертиза, призначена для визначення розміру заборгованості за кредитними договорами, не вимагає спеціальних знань і таку інформацію може встановити сам суд на підставі розрахунків, поданих банком. Крім того, ініціатор призначення експертизи (ТОВ «Преміорі») досі не виконав вимогу суду щодо оплати витрат на проведення експертизи.

Ситуація, що склалася, може привести до затягування процедури банкрутства. В результаті Жеваго збереже свій контроль над підприємством, а кредитори, в тому числі держава в особі Нацбанку, бюджетів усіх рівнів, фондів соціального страхування будуть позбавлені можливості повернути кошти шляхом продажу майна, що належить боржнику.