Суд погодився з доводами представників «Інвестохіллс Веста» щодо протиправних дій дебітора

02.03.2015 ФГВФО ініціював процедуру ліквідації ПАТ «Банк Камбіо». Причиною тому стали: низька якість активів банку, недостатня кількість сформованих резервів, невиконання банком зобов’язань перед вкладниками і кредиторами, а також численні порушення нормативно-правових актів регулятора.

09.01.2020 проведено відкритий аукціон за лот №GL19N614456. Предметом торгів став пул активів ПАТ «Банк Камбіо», куди увійшли права вимоги та інші майнові права за кредитними договорами до дебіторів банку. Переможцем торгів, з ціновою пропозицією 11 180 844,73 гривень, стала ФК «Інвестохіллс Веста». Основна частина коштів, отриманих від реалізації на торгах майна та активів неплатоспроможного банку, забезпечить виплати вкладникам ПАТ «Банк Камбіо».

ФК «Інвестохіллс Веста» в рамках договору відступлення прав вимоги до позичальників ПАТ «Банк Камбіо» став новим кредитором ТОВ «ЛЕОН» за кредитними та іпотечними договорами. Однак у ході роботи з боржником представники компанії зіткнулися з протиправними діями позичальників. Боржники зробили спробу вивести іпотечну нерухомість з-під кредитного обтяження за допомогою третіх осіб.

Якийсь громадянин Костенко А. П. ініціював ряд судових процесів з метою стягнути на свою користь кредитну заборгованість та іпотечну нерухомість за договорами ТОВ «ЛЕОН» і ПАТ «Банк Камбіо». Свої домагання Костенко А. П. пояснює набуттям права вимоги за кредитними договорами ТОВ «ЛЕОН» у Партнерства з обмеженою відповідальністю «Інланд Транзит». У свою чергу, ПОО «Інланд Транзит» нібито має статус кредитора після погашення кредитної заборгованості ТОВ «ЛЕОН» на підставі договору застави майнових прав.

В ході засідання Північного апеляційного госпсуду від 13.04.2021 у справі №910/12931/18 встановлена нікчемність ряду договорів та угод, на підставі яких компанія «Інланд Транзит» виробляла погашення кредитної заборгованості ТОВ «ЛЕОН» за договорами з ПАТ «Банк Камбіо». Зокрема, недійсними визнано договори застави майнових прав та відступлення права вимоги між ПАТ «Банк Камбіо» та ПОО «Інланд транзит», а також угоди щодо відступлення/розірвання/припинення іпотечних договорів. Новим кредитором ТОВ «ЛЕОН» визнана ФК «Інвестохіллс Веста».

Однак представники компанії «Інвестохіллс Веста», ініціюючи процес стягнення, зіткнулися з новою перешкодою. Як з’ясувалося, іпотечна квартира, закладена в якості забезпечення за кредитними договорами ТОВ «ЛЕОН», була поділена без відома кредитора на дві окремі житлові площі з присвоєнням нових реєстраційних номерів. Таким чином, позичальник незаконно вивів заставне майно з-під кредитних та іпотечних обтяжень, після чого передав обидві квартири в іпотеку третій особі. Один з об’єктів житлової нерухомості був відчужений новому власнику. Всі ці дії здійснювалися без узгодження з кредитором ПАТ «Банк Камбіо». Представники ФК «Інвестохіллс Веста», після придбання компанією прав кредитора, також не були повідомлені боржником про зазначені дії з іпотечним майном.

Для захисту прав іпотекодержателя та законних інтересів щодо іпотечної нерухомості, юристи компанії «Інвестохіллс Веста» звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом та вимогами його забезпечення шляхом накладення арешту та заборони здійснення реєстраційних дій щодо об’єктів житлової нерухомості, «створених» шляхом поділу іпотечної квартири.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 21.07.2021, справа 910/11472/21, задовольнив вимоги ФК «Інвестохіллс Веста». Щоб виключити надалі відчуження/поділ та інші протиправні дію щодо іпотечного майна, дані об’єкти нерухомості заарештовані за рішенням суду.