Суд задовільнив апеляційну скаргу «Інвестохіллс Веста» та визнав недійсними результати електронних торгів з продажу недобудови у Києві

9 серпня 2022 року Східний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу у справі № 922/2817/18 (910/1119/16) за позовом ТОВ «Мега Астер» до ДП «Сетам» та ТОВ «Веста Центр» за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, а саме ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста» та ТОВ «БЦ-Веста, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні 2-го відповідача  –  Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, про визнання торгів недійсними та скасування свідоцтва у межах справи про банкрутство.

У січні 2016 року «Мега Астер» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до «Веста Центру» та «Сетаму» про визнання недійсними електронних торгів з продажу об`єкту незавершеного будівництва – адміністративно-виставкового будинку з магазином та кафе загальною площею 2250 кв. м та готовністю 18%, що знаходиться у Києві на Повітрофлотському проспекті, 68 та належало на праві власності «Мега Астер». Торги відбулися 13 січня 2016 року.

Суть справи полягала у тому, що Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в рамках виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду про стягнення з ТОВ «Мега Астер» кредитної заборгованості на користь ПАТ «Європейський газовий банк» (правонаступником якого стало ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста», придбавши право вимоги за кредитами на торгах, організованих ФГВФО), було виставлено на примусову реалізацію вищевказану недобудову, яка перебувала в іпотеці цього банку.

Проте, хтось вирішив скористатись такою ситуацією та заробити на цьому. Адже ні для кого не секрет, що часто вартість об’єктів при проведенні торгів штучно занижується, а учасників виконавчих проваджень обмежують у правах оскарження дій виконавців та результатів оцінки. Це робиться шляхом невчасного повідомлення сторін про хід виконавчого провадження та про проведення оцінки майна.

Так трапилось і у даному випадку. Отримавши звіт про оцінку об’єкту незавершеного будівництва, який належав «Мега Астер», стало очевидним, що ціна об’єкту в рази занижена. А саме, недобудову оцінили у 5 млн грн. Тоді, як при передачі даного об’єкту в іпотеку банку, об’єкт був оцінений у 50 млн грн. Крім того, при проведенні оцінки, неправильно, а можливо і навмисне, встановили невірну загальну площу об’єкта недобудови – 2250 кв. м, тоді як вона складає 40736 кв. м. А 2250 кв. м – це фактично площа забудови незавершеного об’єкту.

Не погоджуючись з такою оцінкою, компанія «Мега Астер» ще в 2015 році подала заперечення на звіт, і державний виконавець у тому ж році виніс постанову про проведення рецензування звіту про оцінку.

Однак, в супереч вимогам законодавства, 13 січня 2016 року «Сетам» провело електронні торги і визнала переможцем ТОВ «Веста Центр» з ціновою пропозицією 5 911 162 грн, а через два дня, вже після проведення торгів, державний виконавець надіслав сторонам виконавчого провадження, зокрема «Мега Астер», повідомлення про проведення рецензування звіту про оцінку майна від 11 січня 2016 року. Такими діями власник майна фактично був позбавлений права на оскарження результатів оцінки в судовому порядку.

Розгляд даної справи тривав не один рік. Вона переглядалась в апеляційній та касаційній інстанції, та, нарешті, Східний апеляційний господарський суд при розгляді апеляційних скарг ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста» та ліквідатора ТОВ «Мега Астер» на рішення Господарського суду Харківської області, яким було відмовлено в задоволені позову, врахував вказівки касаційної інстанції, які слід було дослідити судам за наслідком нового розгляду справи та які були проігноровані при винесені рішення по даній справі суддею Господарського суду Харківської області, скасував незаконне рішення суду та виніс нове рішення, яким задовільнив позов та визнав недійсними результати електронних торгів.