Велика Палата ВС визнала незаконними схеми виведення з УПБ ліквідних активів через пов’язані з Юркевичем компанії

11 січня 2022 року Велика Палата Верховного Суду України розглядала прецедентну справу про незаконне виведення у 2015 році активів із збанкрутілого «Українського професійного банку» (УПБ).

Як стало відомо з резолютивної частини постанови, суд задовольнив позови Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та компанії «ФК «Інвестохіллс Веста» (також подала касаційну скаргу).

Нагадаємо, справа №910/10784/16 розглядається з 2016 року за позовом УПБ в особі Фонду ТОВ «ФК Аурум Фінанс» та ТОВ «Гурман 2014». ФГВФО вимагає від “ФК Аурум Фінанс” повернути УПБ право вимоги на заставне майно Меблевого комбінату “Стрий”. Відповідно до матеріалів справи, станом на травень 2015 року МК «Стрий» заборгував за кредитом «Укрпрофбанку» близько $6 млн. Під цей кредит комбінат передав в іпотеку майно (нерухомість тощо) ринковою вартістю 153,8 млн грн (за даними Фонду на травень 2015 року).

Фонд визнав усі зазначені угоди з кредитом МК «Стрий» нікчемними, оскільки реальних коштів «Аурум Фінанс» банку не переказав, операції були штучними і не проводились через кореспондентський рахунок НБУ, майно було виведено з банку за безцінь, а сам «Аурум Фінанс» може бути пов’язаним із УПБ.

БП ВС скасувала рішення судів попередніх інстанцій. Суд установив, що угоди щодо виведення активів (ліквідної нерухомості) з «Укрпрофбанку» нікчемні та повернув банку права вимоги на майно, що належало МК «Стрий». А також зобов’язав «Гурман 2014» повернути УПБ оригінали всіх кредитних та іпотечних договорів, права на які у травні 2015 року за нікчемними угодами були передані «Аурум Фінанс».