Хеліантус поділяє побоювання української бізнес-спільноти щодо законопроєктів №4475 і №4398 про реструктуризацію валютних кредитів
Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкти про реструктуризацію валютних кредитів №4475 і №4398.
Українська бізнес-спільнота вкрай негативно поставилася до ініціативи реструктуризувати валютні позики за «пільговим тарифом». Представники фінансового ринку і численні експерти неодноразово доводили свою позицію до авторів законопроєктів, пояснюючи, що реструктуризація повинна відбуватися на прийнятних умови як для позичальників, так і для банків.
Свої претензії до даних законопроєктів, також озвучили Національний банк України та Незалежна Асоціація Банків України, вказавши авторам на неприйнятні норми, а саме:
– подвійне дисконтування заборгованості по кредиту;
– списання частини заборгованості на початку проведення реструктуризації кредиту;
– обмеження права вимоги нового кредитора розміром поступки;
– визнання «таким, що не підлягає виконанню» виконавчого документа, виданого за рішенням суду для стягнення боргу за кредитом, який підпадає під реструктуризацію;
та ін.
Також свої побоювання детально виклали у колективному листі: Американська торговельна палата в Україні, Європейська Бізнес-Асоціація, Незалежна Асоціація Банків України, Спілка українських підприємців та Форум провідних міжнародних фінансових установ Президенту України В. Зеленському, Голові Верховної Ради Д. Разумкову та голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетьманцеву.
У тексті листа йдеться про неефективність пропонованого механізму пільгової реструктуризації і описуються негативні для бюджету наслідки, оскільки пропонований у проєкті №4475 перерахунок раніше сплачених боржником сум по кредиту зажадає проведення погашень боргів за рахунок витрат кредитора. Це призведе до зменшення фінансового результату до оподаткування кредитора і до несплати до бюджету податку на дохід кредитора в розмірі 18% від суми погашення і від курсової різниці.
Представники Міжнародного фонду «Інвестохіллс Хеліантус» поділяють побоювання бізнес-спільноти і вважають, що подібне врегулювання проблеми валютних позик дестабілізує не тільки банківську систему, а й факторинговий ринок.
Директор «Інвестохіллс Хеліантус» Андрій Моїсеєнко прокоментував ініціативу слуг народу: «Реструктуризація валютних кредитів на неприйнятних для кредитора умовах — це гарантований відтік інвестицій з України. Що в підсумку обернеться дефіцитом кредитних коштів і може спровокувати чергову хвилю банкопадів. Інвестори, які вклали кошти в український ринок дистрес-активів, будуть змушені відстоювати свої майнові права в міжнародних судах».